Naposledy aktualizováno: 20.03.2024 15:46:55
Na úvodní stranu

Knihovna městyse Lhenice

Historie knihovny ve Lhenicích

V obecní kronice městečka se uvádí, že obecní knihovna ve Lhenicích vznikla v roce 1920 a prvním knihovníkem byl Václav Lev, který měl roční peněžní odměnu ve výši 150,- Kč. Nebyla to však první místní knihovna – knížky tu půjčoval už před první světovou válkou divadelní soubor Stráž (první záznam r. 1904). Někdy koncem 20. let splynula tato spolková knihovna s knihovnou obecní.

Další písemné zprávy z období předmnichovské republiky a z doby okupace se však nezachovaly, teprve z období po roce 1946. Tehdy si Okresní rada osvětová v Prachaticích stěžovala místnímu národnímu výboru ve Lhenicích na nevyhovující umístění lidové obecní knihovny ve Lhenicích. V roce 1954 byl knihovníkem Petr Švehla, který ve svém hlášení z 5. ledna 1954 uvádí, že k 31.12.1953 měla knihovna celkem 2 179 svazků knih. V roce 1959 byla knihovna umístěna ve dvou místnostech bývalé spořitelny, měla cca 3 000 svazků a cca 350 čtenářů. První místnost byla zařízena jako čítárna a za půjčení knih se vybíralo 20 haléřů. Petr Švehla byl lhenickým knihovníkem až do r. 1961.

Od roku 1962 byla knihovnicí Marie Schönová. V roce 1966 byla knihovna přestěhována do domu čp. 134 (u Karla Jaroše – vedle současné budovy v.d. Otava) a v roce 1979 se rozhodnutím ONV stala střediskovou knihovnou. Byla přestěhována do restaurovaných místností bývalé radnice na náměstí čp. 125 a Marie Schönová byla jmenována knihovnicí z povolání.

V roce 1990, v důsledku změn po „sametové revoluci“, došlo na obecním úřadě k personálním změnám. Z postu knihovnice odešla M. Schönová a práce knihovnice byla sloučena s prací kulturní pracovnice Marie Jarošové. V roce 2007 byl za pomoci RSKIS Prachatice aktualizován letitý fond a v letních měsících téhož roku byla knihovna opravena a vymalována. V roce 2008 došlo na rekonstrukci celé budovy „staré radnice“, v níž knihovna sídlí, bylo zavedeno plynové topení (místo stávajících akumulačních kamen), došlo k výměně oken a fasády. Knihovna se v tomto roce zapojila do elektronické katalogizace Clavius za pomoci získané dotace z Ministerstva kultury České republiky ve výši 58 000,- Kč a čtenářům je od poloviny roku 2010 nabídnut  i on-line katalog, na který jsme také obdrželi dotaci ve výši 20 000,- Kč z Ministerstva kultury České republiky. K veřejnému internetu v knihovně nově přibylo bezdrátové připojení na internet (WiFi).

V roce 2009 odešla do důchodu knihovnice Marie Jarošová a na její místo nastoupila Ivana Ragáčová, nyní Mušková, která má na starosti též knihovnu, kulturu a kino. Knihovna měla 10 000 svazků a stanici veřejného internetu.

Od roku 2018 knihovna přešla na knihovnický systém Tritius. Později, v roce 2021, se knihovna přestěhovala do nově zrekonstruovaných prostor Úřadu městyse Lhenice (přízemí), čímž se stala i bezbariérovou. Rekonstrukce byla podpořena dotací z EU a národních zdrojů přes Státní zemědělský intervenční fond. Celková výše dotace byla 658 399,- Kč. S novým krásným místem dostaly všechny knihy nový přebal.

V současné době má knihovna již 12 000 svazků a tři stanice internetu pro veřejnost.